NAS
A NAS, vagyis a Network Attached Storage – egy olyan intelligens adattárolási megoldás, amely saját felhőként működik otthoni hálózatodra csatlakoztatva, vagy a céged infrastruktúrájához kötve.
A digitális világban egyre több adatot generálunk: fényképeket, videókat, dokumentumokat, zenét. Fontos lett számunkra, hogy ezeket az adatokat biztonságosan tároljuk, könnyen elérjük és megoszthassuk más felhasználókkal is. Erre szolgál a NAS.
Mi a NAS?
A NAS egy hálózatra csatlakoztatott adattároló, amely egy vagy több merevlemezt vagy SSD-t foglal magába. Saját operációs rendszerrel rendelkezik, és a hálózaton (általában Etherneten) keresztül érhetjük el az összes csatlakoztatott eszközről – legyen az számítógép, laptop, okostelefon, tablet vagy okostévé. A NAS lényegében egy dedikált fájlszerver, amelyet adattárolásra, adatmegosztásra optimalizáltak.
Miért érdemes NAS-t használni?
A NAS használata számos előnnyel jár mind az otthoni felhasználók, mind a kis- és középvállalkozások számára.
• Központi adattárolás: minden fontos fájlod egyetlen, biztonságos helyen tárolhatod, így nem kell többé keresgélned a különböző eszközökön.
• Egyszerű megosztás: könnyen megoszthatod fájljaidat családtagjaiddal, barátaiddal vagy munkatársaiddal, akár a helyi hálózaton, akár távolról.
• Automatikus biztonsági mentés: beállíthatod, hogy a NAS automatikusan készítsen biztonsági másolatot a számítógépeiden, laptopjaidon és okostelefonjaidon tárolt adataidról, így adataid megmaradnak akkor is, ha elvesznek az eszközeid.
• Hozzáférés bárhonnan: a legtöbb modern NAS távoli hozzáférést is biztosít, így internetkapcsolattal bárhonnan elérheted a fájljaidat.
• Médiaközpont: a NAS ideális megoldás multimédiás tartalmak (filmek, zenék, fényképek) tárolására és streamelésére az otthoni hálózatra csatlakoztatott okostévékre, játékkonzolokra vagy más médialejátszókra.
• Adatvédelem: a RAID (Redundant Array of Independent Disks) technológiának köszönhetően a NAS-on tárolt adatok védettebbek, ha meghibásodik a merevlemezed. Ennek, a bizonyos konfigurációkban elérhető funkciónak köszönhetően, ha egy adattároló egység tönkremegy, az adatok továbbra is elérhetőek maradnak egy másik lemezen.
• Energiahatékonyság: a NAS-ok általában sokkal energiahatékonyabbak, mint egy folyamatosan futó asztali számítógép, amelyet fájlszerverként használnál.
• Sokoldalúság és bővíthetőség: a NAS-oknak számos kiegészítő funkciója lehet (pl. felhőszinkronizálás, biztonsági kamera felvételeinek tárolása, saját weboldal vagy e-mail szerver futtatása), és a tárolókapacitásuk merevlemezek, SSD-k hozzáadásával növelhető.
Mire figyelj NAS vásárlásakor?
A megfelelő NAS kiválasztása kulcsfontosságú ahhoz, hogy a lehető legtöbbet hozd ki ebből a sokoldalú adattárolási megoldásból. Vásárlás előtt érdemes alaposan átgondolni az igényeidet, és figyelembe venni a következő szempontokat:
• Tárolókapacitás (bay-ek száma): mekkora tárhelyre van szükséged most és a jövőben? A bay-ek száma (a merevlemezek helyeinek száma) határozza meg a maximális tárolókapacitást, és a RAID konfigurációk lehetőségeit. Otthoni használatra egy 2- vagy 4-bay-es NAS elegendő lehet, míg vállalkozásoknak érdemes lehet nagyobb tárolókapacitással rendelkező modellt választani.
• Teljesítmény: milyen sebességre van szükséged a fájlok eléréséhez és az adatátvitelhez? A NAS processzora és memóriája befolyásolja a teljesítményt. Ha sok felhasználó fog egyszerre hozzáférni a NAS-hoz, vagy ha nagy fájlokat kezelsz, érdemes erősebb hardverrel rendelkező modellt választani.
• RAID támogatás: milyen szintű adatvédelemre van szükséged? A RAID (Redundant Array of Independent Disks) különböző konfigurációi eltérő szintű adatvédelmet és teljesítményt jelentenek. Gondold át, hogy mennyire lenne kritikus egy adatvesztés, és válassz olyan NAS-t, amely támogatja a számodra megfelelő RAID típust (pl. RAID 1-et a tükrözéshez, RAID 5-öt vagy RAID 6-ot a paritásos védelemhez).
• Csatlakozási lehetőségek: milyen portokra van szükséged? A legtöbb NAS rendelkezik ethernet portokkal (hálózati kapcsolathoz), de egyes modelleken vannak USB portok is külső meghajtók csatlakoztatásához, vagy 10 gigabites ethernet portok a gyorsabb adatátvitelhez.
• Operációs rendszer és szoftveres funkciók: milyen funkciókra van szükséged a tároláson és megosztáson túl? A NAS operációs rendszere határozza meg az olyan rendelkezésre álló funkciókat, mint például a biztonsági mentés, a multimédiás streamelés, a felhőszinkronizálás, a távoli hozzáférés és a biztonsági kamerák felügyelete. Nézz utána, hogy a kiválasztott NAS operációs rendszerében benne vannak-e az általad kiválasztott funkciók.
• Felhasználói felület és kezelhetőség: mennyire fontos számodra, hogy egyszerű legyen a rendszert beállítani és kezelni?
• Energiafogyasztás és zajszint: mennyire fontos az energiahatékonyság és a csendes működés? Ha a NAS folyamatosan be lesz kapcsolva, érdemes olyan modellt választani, amely energiahatékony és nem zavaróan hangos.
• Gyártó és támogatás: válassz megbízható gyártót jó terméktámogatással, rendszeres szoftverfrissítésekkel.
• Ár és költségvetés: mennyi pénzt szánsz a NAS-ra? A NAS-ok ára széles skálán mozog a funkcióktól és a teljesítménytől függően. Határozd meg a költségvetésed, és azon belül keresd meg a legjobb ár-érték arányú megoldást, amely megfelel az igényeidnek.
Milyen NAS-ok vannak?
• Otthoni NAS-ok: általában kevesebb meghajtóhely (1-4) van bennük a merevlemezeknek, egyszerűbb a beállításuk és a kezelésük, és a multimédiás tartalmak tárolására, megosztására, valamint a személyes adatok biztonsági mentésére optimalizáltak.
• Kis- és középvállalati (SMB) NAS-ok: jobb a teljesítményük, több merevlemez-helyet (4-től akár 24-ig vagy még többig) találsz bennük, és extra funkciókkal, mint például a felhasználói jogosultságok kezelése, iSCSI támogatás stb. is fel vannak vértezve, és a céges adatok központi tárolására, biztonsági mentésére és a munkatársak közötti együttműködésre lettek tervezve.
• Nagyvállalati NAS-ok: a legnagyobb szervezetek adatigényeinek kielégítésére tervezett, csúcskategóriás adattárolási megoldások. Kritikus üzleti adatok tárolására, megosztására és védelmére optimalizáltak. Rendkívül nagy a tárolókapacitásuk: több száz terabyte-tól a petabyte-os nagyságrendig terjedhet, és képesek a folyamatosan növekvő adatmennyiség kezelésére. Támogatják a nagyszámú merevlemez vagy SSD beépítését (több tucat, de akár több száz meghajtóhellyel is rendelkezhetnek). Magas rendelkezésre állás (High availability) jellemzi őket: redundáns hardverkomponensek (pl. tápegységek, vezérlők, hálózati interfészek) biztosítják a folyamatos működést hardverhiba esetén is. Egyes modellek aktív-aktív vagy aktív-passzív konfigurációt kínálnak, ahol egy másodlagos rendszer azonnal átveszi a feladatokat, ha az elsődleges meghibásodik. Nagy teljesítmény és alacsony késleltetés: erős processzorok, nagy mennyiségű RAM és gyors hálózati interfészek (pl. 10 GbE, 25 GbE, 40 GbE vagy akár még gyorsabb) garantálják a gyors adatátvitelt és a zökkenőmentes hozzáférést nagyszámú felhasználó számára is. Támogatják az SSD-ket a még gyorsabb olvasási/írási sebesség eléréséhez. Fejlettek az adatvédelmi képességeik, biztonsági funkcióik és skálázhatóak.
Emellett a NAS-okat a merevlemezek száma (bay-ek száma) szerint is szokás csoportosítani (pl. 1-bay, 2-bay, 4-bay, 8-bay NAS), ami közvetlenül befolyásolja a tárolókapacitást és a RAID konfigurációk lehetőségeit.
Milyen RAID-konfigurációk léteznek?
RAID 0 (csíkozás): az adatokat a rendszer több meghajtón osztja szét (csíkokra bontja), ami növeli az olvasási és írási sebességet, mivel az adatok párhuzamosan érhetők el. Azonban nincs adatvédelem: ha bármelyik meghajtó meghibásodik, az összes adat elveszik. Legalább két meghajtó szükséges.
RAID 1 (tükrözés) esetén az adatok pontos másolata készül két vagy több meghajtóra. Ez adatvesztés elleni védelmet nyújt egy meghajtó meghibásodása esetén, azonban a felhasználható tárhely a legkisebb meghajtó kapacitására korlátozódik.
RAID 5 és RAID 6 (paritásos védelem) az adatokat több meghajtón osztja el a rendszer, és paritásos információkat tárol, amelyek lehetővé teszik az adatok helyreállítását egy (RAID 5) vagy két (RAID 6) meghajtó meghibásodása esetén. Ez a módszer hatékonyabb tárhelykihasználást tesz lehetővé, mint a RAID1, de az írási teljesítmény a paritásszámítás miatt lassabb lehet.
RAID 10 (vagy RAID 1+0): a RAID 1 és a RAID 0 kombinációja. Először tükrözi az adatokat (RAID 1), majd a tükrözött készleteket csíkozza (RAID 0). Kiváló teljesítményt és adatvédelmet nyújt, de a tárhelykihasználás nem a legjobb (a rendelkezésre álló tárhely a meghajtók felének a kapacitása). Legalább négy meghajtó szükséges.
RAID 0+1 (vagy RAID 0+1): először csíkozza az adatokat (RAID 0), majd a csíkozott készleteket tükrözi (RAID 1). Hasonló előnyökkel és hátrányokkal rendelkezik, mint a RAID 10, de a meghibásodások tolerálása eltérő lehet.
RAID 50 (vagy RAID 5+0): RAID 5 csoportok csíkozása. Nagyobb a teljesítménye és a kapacitása, mint a RAID 5-nek, és ugyanolyan a hatékonysága egy meghajtó meghibásodása esetén. Legalább hat meghajtó szükséges hozzá (két RAID 5 tömb).
RAID 60 (vagy RAID 6+0): RAID 6 csoportok csíkozása. Nagyobb teljesítményt és kapacitást kínál, mint a RAID 6, és ugyanolyan a hatékonysága két meghajtó meghibásodása esetén. Legalább nyolc meghajtó szükséges (két RAID 6 tömb).
Synology Hybrid RAID (SHR): a Synology Hybrid RAID (SHR) a Synology automatizált RAID menedzsment rendszere. Az SHR egyszerűen kezelhető, és az olyan új felhasználók igényeit is kielégíti, akik még csak most ismerkednek a RAID-rendszerekkel.
Az SHR különböző méretű meghajtókat is kombinálhat, és úgy optimalizálja a tárolási köteg kapacitását és teljesítményét, hogy kevesebb meghajtóterületet pazaroljon, ezáltal egy nagyon rugalmas tárolási lehetőséget jelent. Megfelelő számú meghajtóval az SHR lehetővé teszi az 1 vagy 2 meghajtós redundanciát, ami azt jelenti, hogy akár egy vagy két meghajtó meghibásodását is kibírja adatvesztés nélkül.
---
Ezeket a szempontokat figyelembe véve könnyebben megtalálhatod a számodra ideális NAS-t webshopunk kínálatából! Ha bármilyen kérdésed merül fel, szakértő kollégáink szívesen segítenek a választásban.