Memóriák
A RAM a számítógép gyors hozzáférésű memóriája (Random Access Memory). Ez azt jelenti, hogy a benne lévő adatokhoz a processzor (CPU) bármilyen sorrendben hozzáférhet, ellentétben a merevlemezzel, ahol az adatok egymás után, lineárisan vannak tárolva. A RAM illékony memória, azaz a tárolt adatok elvesznek, ha a számítógép kikapcsol. A RAM a számítógép futó programjait és az azok által használt adatokat tárolja. Minél több RAM van a gépedben, annál több programot futtathatsz egyszerre zökkenőmentesen. A RAM sebessége is fontos, a nagyobb sebességű RAM gyorsabb adathozzáférést biztosít a processzor számára, ami gyorsabbá teszi a számítógépet.
A RAM kapacitása az adatmennyiséget jelöli, amit a memória tárolni képes. A kapacitást gigabájtban (GB) mérik. Jelenleg (2024) a piacon 4 GB-tól 1024 GB-ig terjedő kapacitású RAM modulok elérhetőek.
A leggyakoribb RAM-kapacitások a következők:
-
4 GB: Ez a minimális kapacitás, amit a mai alapvető feladatokhoz (webböngészés, szövegszerkesztés, médiafogyasztás) ajánlanak.
- 8 GB: Ez a jelenleg legnépszerűbb kapacitás az átlagfelhasználók között: kényelmes multitaskingot és a legtöbb program futtatását lehetővé teszi.
- 16 GB: Játékosoknak, grafikus tervezőknek, videószerkesztőknek és más, nagy memóriát igénylő programokat használóknak.
- 32 GB és 64 GB: Főleg professzionális felhasználóknak ajánlott, akik nagy adatbázisokat használnak, illetve olyan programokat használnak, mint a CAD programok vagy 3D renderelők.
- 1024 GB: Jelenleg a legnagyobb elérhető kapacitás, de ritka és drága. Főleg szerverekben és nagy teljesítményű munkaállomásokban használják.
A szükséges RAM kapacitás a számítógép használatától függ. Ha nem vagy biztos benne, hogy mennyi RAM-ra van szükséged, fordulj hozzánk bizalommal!
Fontos megjegyezni, hogy a RAM kapacitás csak az egyik tényező, ami befolyásolja a memória teljesítményét. A sebesség (MHz-ben mérve) és a formátum (például DDR4) is fontos szerepet játszik.